vivas zalaegerszeg Edzői bemutatkozás

Pethő Szilvia

Atlétizálást követően 1983-ban ismerkedtem meg a vívással. Azóta - gyermekem születését leszámítva - a mai napig részese vagyok a Zalaegerszegi Vívóegylet mindennapjainak. Kezdetben versenyzőként, majd edző-versenyzőként, jelenleg edzőként tevékenykedem.  Tagja voltam az OB I-es szereplést kivívó női tőrcsapatnak, amely azután többször is megvédte szereplését a legmagasabb osztályban. Egyéniben legjobb eredményemet az Országos Bajnokság legjobb vidéki vívójaként értem el. Eredményeim elérésében, valamint a testnevelői-edzői hivatás választásában elévülhetetlen szerepe volt Tóth Ferenc edzőmnek, kollégámnak. 
Elsősorban a kezdő vívók oktatásában, versenyekre történő felkészítésében veszek részt. A vívás mellett főállásban a Csány László Közgazdasági Szakközépiskola testnevelője vagyok, ezen kívül érettségi elnökként és emelt szintű vizsgáztatóként is közreműködök.

 

Pataki Zoltán
1974 - ben születtem Nagykanizsán és jelenleg is itt élek családommal. Már első osztályosként elkezdtem ismerkedni a vívás alapjaival, 10 évesen pedig késhegyre menő csatákat vívtunk Bexivel, de a komoly sikerek gimnáziumi éveim alatt - Kisgyura István edző Kanizsára érkezése után – jöttek. Tőle tanultam a legtöbbet. Máig, ha egy szakmai problémán elgondolkodom, vagy valamilyen nem várt akadályba ütközöm, azon kezdek “agyalni”, hogy ő, hogy oldaná meg. Gyura irányítása alatt sikerült a frankfurti Európa – kupán kétszer is második helyezést elérnem és vele sikerült hosszas próbálkozás után egy csikócsapattal végre feljutnunk az első osztályba és ott évekig szerepelnünk. 
A TF vívóedzői szakának elvégzése után másfelé sodort az élet, de valami mindig visszahúzott a pástok környékére, és ahogy öregedtem (értem ☺), egyre több versenyen kezdtem indulni, melynek betetőzése volt 2017- ben a Chiavariban rendezett veterán EB – n elért 17. helyezésem. Nem sokkal ezután merült fel (talán a Matyó, talán a Bexi ötlete alapján), hogy segíthetnék Egerszegen. Óriási megtiszteltetésnek és kihívásnak éreztem, ezért természetesen örömmel jöttem. Életem egyik legjobb döntése volt. Ilyen rövid idő alatt rengeteg olyan impulzus ért, melyért érdemes “dolgozni”. 
Célom, hogy amit én kaptam a sporttól, abból minél többet átadjak a gyerekeknek, megszerettessem velük ezt a fantasztikus, testet, lelket, szellemet edző sportágat. Megtanítsam nekik értékelni a víváson keresztül, hogy jó kicsit szenvedni egy apró győzelemért, mert ezek az apró győzelmek az életben is segíteni fogják őket.

Beke Gábor
1983-ban kezdtem vívni az akkori Zalaegerszegi Dózsa SE színeiben. Alapító tagja vagyok a ZVE-nek. Versenyzőként elért legjobb eredményem: II. osztályú ifi ezüstjelvényes szint, tagja voltam az akkor szerveződő serdülő majd ifjúsági bő válogatott keretnek. Az aktív versenyzést 1994-ban fejeztem be. 1989-től 1993-ig a versenyzés mellett a fegyvermesteri teendőket is én láttam el.10 év kihagyás után 2004-ben kezdtem újra, mint szabadidős, felnőtt vívó. Nemsokára újra én lettem a fegyvermester. 2013-ban a veterán mezőnyben tértem vissza, mint aktív sportoló.2016. augusztus óta főállásban végzem edzői és fegyvermesteri feladataimat, emellett a Magyar Vívó Szövetség megbízási szerződéssel a felnőtt magyar válogatott fegyvermestereként alkalmaz.

 

Dr. Vizler Ádám
Körülbelül 25 éve tartozom a vívók nagy családjába. Ebből 10 év telt el azzal, hogy elsajátítottam a vívás alapjait és aktívan versenyeztem. Többszörös korosztályos vidék és országos bajnoki címem mellett a legnagyobb eredményemnek a 2003-ban a férfi tőrcsapattal szerzett EB ezüstérmet tartom. Versenyzői pályafutásomat követően a vívásban szerzett kitartásomat a munkámban és a jogi főiskolán, majd egyetemen kamatoztattam, ennek köszönhetem a dr. rövidítést a vezetéknevem előtt. 
Mintegy 5 év kihagyás után kb. 10 évvel ezelőtt ismét a vívóteremben találtam magam és azóta igyekszem átadni a gyerekeknek a páston szerzett tapasztalataimat, úgy érzem sikeresen, nem csak szakmailag, hanem emberileg is. Ennek bizonyítékai az elért eredményekben, valamint a vívótermekben és a pást mellett kötött, vagy éppen felújított baráti kapcsolatokban mutatkoztak meg. 
Felismertem az évek során, hogy minden közös szenvedély az ember életében egy új családot eredményez, nekem a vívás adta és adja ezt.a mai napig. Kezdő edzőként az volt a célom, hogy minél eredményesebb vívókat neveljek, most már inkább, hogy segítsem a gyerekeket, hogyan legyen kitartásuk abban, amit szeretnek csinálni, mert ez akarva-akaratlanul nem csak sikeres vívókat, hanem boldog sikeres embereket is eredményez.

Dr. Matyovszky Balázs

1980-ban 9 éves „nagyfiúként” ismerkedtem meg a vívással. veteranvivok-454x340.jpgA fél évszázados egyesületünket a 38 év alatt csak a katonaság és a budapesti tanulmányaim miatt csaltam meg egy kicsit, de a vívást akkoriban sem hagytam abba. Nem tudom a módszertant, hogy minek köszönhető, de edzőink valami olyan varázslatot csináltak velünk, ami miatt a régi vívótársak 5-10 év kihagyás után ismét összetalálkozva pont onnét tudtuk folytatni a „beszélgetést”, ahol abbahagytuk. Számíthatunk egymásra bármiben. Tényleg olyan, mintha egy nagy család lennénk.

Számomra a legnagyobb ajándék, amit a vívástól, vagy talán inkább edzőinktől kaptam, az az értékrend, amit belém palántáltak. Az egymás iránti odafigyelés, tisztelet, korrektség, megbocsájtás, a hibáink elismerése és korrigálása a hétköznapi viselkedésemet is meghatározzák, és segítenek abban, hogy sikeres lehessek.

Az egyesület edzőjeként és elnökségi tagjaként feladatomnak tekintem, hogy a fenti szemléletet át tudjuk adni a mostani fiatal generációknak.

Ehhez kívánok mindannyiunknak kitartást, erőt, egészséget és lelkesedést!

 

Miszory Béla

A vívással kapcsolatos múltam Zalaegerszegen, mint alapító tag, 1968.március 18.-án, a jelenlegi Zalaegerszegi Vívó Egylet jogelődjénél, a Zalaegerszegi Dózsa Sportegyesületnél kezdődött. Eleinte, mint aktív versenyző és szervezésben segédkező, majd 1972-től mint segédedző és versenyző tevékenykedtem.1978-tól a középfokú edzői képzés elvégzését követően, mint edző működtem közre. 1991-ben a fegyveres testületek sportfinanszírozásának csökkentésekor megalapítottuk jogutódként az önálló Zalaegerszegi Vívó Egyletet. Ekkor az Egylet elnökének választottak meg, ezt követően szintén választással lettem a Zala Megyei Vívó Szövetség elnöke is, amit a mai napig is gyakorlok. A Vívó Egyletnek a munkahelyem változása miatt 2006-tól nem vagyok elnöke.

A vívásban eddig eltöltött időm alatt több mint 600 vívópalánta nőtt fel. Fő célom volt a jó közösségi élet kialakításán túl, hogy a sportolóinkkal a vívásban szerzett tapasztalatok életvitelükben való hasznosíthatóságát ismerjék meg, mivel mondásom szerint „a vívás nem az erő, hanem az ész játéka”.

Pályafutásom alatt több rangos hazai és nemzetközi kadett, junior és felnőtt tőr versenyt rendeztünk Zalaegerszegen. Legkiemelkedőbb versenyünknek a 2005. évi Vívó Európa Bajnokságot tartom, mely azóta is városunk és a hazai vívás hírnevét öregbíti.

A vívásban végzett kiemelkedő munkámért Eszterházy Miksa Emlékérem elismerésben részesültem 1998-ban, a Zalaegerszegi vívás 30.évfordulóján.

Jelenlegi célom a mozgássérültek sportolási lehetőségeinek kibővítése a megyében a kerekesszékes vívással. Szeretném megismertetni őket a parasport nyújtotta lehetőségekkel, a mozgás szeretetével és lehetőségeivel-korlátozottságaik ellenére. Örülnék, ha egy összetartó közösség fontos és megbecsült tagjaivá válnának, ha erősödne a „valahova” tartozás érzése bennük, ha egyenrangú társként tekintenének rájuk az emberek és ha lenne egy hely, ahová akadálymentesen, korlátok és korlátozottságok nélkül tudnának belépni edzeni, amikor csak kedvük tartja-mint egészséges társaik.

Miszory Erika - gyógytornász

MiszoryErika.jpgGyerekkorom óta a mozgás és a sport szeretete jellemez. Számos sportot űztem és kipróbáltam, de a vívással csak távolról, édesapámon és bátyámon keresztül ismerkedtem. Bár számos edzésen részt vettem és minden helyi versenyen, rendezvényen az első sorban ültem, mégsem éreztem magaménak.  A benne rejlő lehetőségeket csak felnőttként, végzett gyógytornászként ismertem fel, amikor hirtelen vezérelt gondolat által egy régóta tátongó űrt, a mozgássérültek helyi sportolási lehetőségeinek hiányosságát törekedtem megoldani. Egy kósza gondolat, mely támogatókra, megvalósítókra, lelkesedő tanítványokra, segítőkész és jólelkű emberekre talált. Aztán folytatódott élménydús eseményekben, az edzőknek és a tanítványoknak is fejlődést biztosító, rendszeres edzésekben és számos, megvalósulásra váró tervben. Gyógytornász vagyok, aki szeret tanulni, aki imádja a munkáját, a betegeit, a kihívásokat, aki sosem unatkozik, aki tudja értékelni az élet apró örömeit, aki megtalálta a küldetését, aki mindent meg fog tenni a kerekesszékes vívás jövőjéért.